بررسی فولاد Hardox

هاردوکس 400 (Hardox 400) در اواخر دهه 90 میلادی در کشور سوئد و توسط شرکت SSAB Oxelösund ابداع و تولید شد. روش تولید این آلیاژها کارگرم (نورد و فورج) است. این نوع فولادها سختی بسیار بالایی داشته و عملکرد فوق العاده­ای در مقابل ضربه دارند. همچنین جوشکاری این آلیاژ بسیار عالی گزارش شده است. این آلیاژ به شکل صفحه و لوله در میزان بسیار زیادی برای صنایع مختلف مورد توجه هستند. گزارش شده است برخی از گریدهای فولادهای Hardox حتی تا 12 برابر بیش از فولادهای ساده کربنی عمر می­کنند. قابلیت افزایش میزان سختی در این فولادها هنگام کوئنچ آن­ها حاصل می­شود همچنین عملیات حرارتی رسوب سختی سبب بهینه شدن ساختار و خواص آن می­شود.

ترکیب شیمیایی:

 

کاربردها

ورق­های ضد سایش همراه با سختی بالا برای انواع کاربردهای سایشی

مقاومت به ضربه عالی؛ ضربه­های سنگین وارد شده به ورق هاردوکس 400 در کل صفحه پخش شده و از فرو رفتگی و ترک خوردگی صفحه جلوگیری می­نماید.

در ساخت بیل­ها مکانیکی و صنایع حفر

هر چند آلیاژ استحکام بسیار بالایی دارد اما تولید کنندگان گزارش کرده­اند این آلیاژ برای سرویس­دهی در دماهای بیش از C ֯ 200 مناسب نیست.

عمر بسیار طولانی­تر نسبت به فولادهای کربنی بخصوص در استفاده از سازه­های تحت فشار

استفاده از آلیاژهای هاردوکس در کامیون­های سنگین سبب افزایش 10-20% کارایی آن­ها شد

استانداردهای ابعادی

ابعادی که ورق تهیه می­شود می­بایستی تا جایی که ممکن است نسبت به یک مستطیل نگاشته شود و ­بدین ترتیب ابعاد ثابت نگه داشته شود. اما میزان تلرانس بسیار اندک اجتناب ناپذیر است که طبق استاندارد E 10051 گزارش شده است.

خواص مکانیکی

خواص مکانیکی آلیاژ Hardox 400 در جدول زیر ارائه شده است. استحکام بسیار بالا، انعطاف پذیری مناسب، قابلیت جوشکاری و مقرون به صرفه بودن سبب شده است تمایل صنایع مختلف به استفاده از این آلیاژ بیشتر و بیشتر شود.

همان­طور که از جدول نیز مشاهده می­شود علاوه بر استحکام بالای آلیاژ در مقایسه با دیگر گریدهای فولاد، میزان سختی این دسته از فولادها نیز بسیار بالا است. همچنین شکل زیر میزان استحکام و سختی را برای فولاد گریدهای Hardox نشان می­دهد.