فولادهای آلیاژی

فولاد مهم­ترین و پرمصرف­ترین آلیاژ موجود در صنایع مختلف است. لذا شناخت مناسب از فولادها، ویژگی­ها و کاربرد آن­ها برای صنعتگران ضروری است. به­طور کلی به فولادهایی که علاوه برآهن، کربن، منگنز و سیلسیم دارای عناصری چون V، Ni، Cr، Mo، W و Cu هستند، فولادهای آلیاژی می­گویند. عناصر آلیاژی مذکور سبب بهبود خواصی نظیر: خواص مکانیکی، فیزیکی، قابلیت جوش پذیری و شکل پذیری می­شوند. فولادهای آلیاژی به دسته­های: فولادهای قابل عملیات حرارتی، فولادهای سمانتاسیون، فولادهای مقاوم به حرارت، فولادهای ابزاری سردکار، فولادهای ابزاری گرم­کار، فولادهای ابزار کربنی، فولاد فنر، فولادهای زنگ نزن، فولاد نسوز و فولادهای تندبر تقسیم می­شوند.

جدول ذیل روند تولید فولاد خام را در جهان نشان می­هد، به وضوح رشد تولید فولاد ایران در سالیان اخیر را در این جدول می­توان مشاهده نمود (تولید به واحد میلیون تن در سال می­باشد).

گستره استفاده فولادها بسیار وسیع­تر از آن است که بتوان بصورت یکجا آن را توضیح داد. لذا در این بخش به توضیح مختصری از برخی از مهم­ترین گرید فولادها نظیر Stainless steel، ورق­های ضد سایش و فولادهای ابزار بسنده شده است.